MANUÁL PRO PRVNÍ DNY – PŘÍJEZD ŠTĚŇÁTKA DOMŮ

>> Rezervace štěňátek<<

Příjezd domů

Den, kdy se k nám vypravíte pro štěňátko je plný emocí ( i slziček ), myšlenek a dotazů. Doporučujeme proto si vše připravit pár dnů předem … Doma už by mělo být vše připraveno, tak jak píšu v článečku. Na cestu k nám si nachystejte vhodnou přepravku pro štěňátko.

Pro přepravu štěňátka domů stačí plastová bedýnka ( s plným dnem pro případ „nehody“) do které vložíte deku, polštářek apod… Otevřená bedýnka s pevným dnem je určitě pro štěňátko méně stresující, než přepravní box, který je ale bezpečnější a pokud štěňátko usne ( to záleží na délce cesty a dalších okolnostech ) nevadí mu ani box a soukromí… V pelíšku či bedýnce – můžete štěñátko hladit a konejšit, bude-li to třeba.

Jako pelíšek pro štěňátko se nám plastový pelech pro psy (vybírejte velikost kolem 90 cm, pro psa i kolem 100 cm).

Důležitá je cestovní miska s čistou čerstvou vodou , nebo klasická miska a láhev. Vezměte s sebou i vodítko – po cestě určitě budete zastavovat na čůrání, a ne všude lze štěňátko pustit na volno. Vodítka máme pro své psy speciální – dvojdílné vodítko Joy – vhodná k výcviku, která s Vašim štěňátkem porostou. Určitě je dobré vzít si starší hadr, a ještě jeden hadřík ( nejlépe plenku apod ), který můžete namočit v případě potřeby … pro potřeby hygieny.

Nezapomeňte si občanský průkaz ( pro sepsání kupní smlouvy a další administrativu ), nejsme puritáni, ale pořádek dělá přátele.

Moc dobré je pokud nejede řidič sám … vezměte sebou určitě spolujezdce – někoho, kdo se bude o miminko na zadních sedadlech starat ( proto otevřená přepravka ).

Prvních pár dnů si připravte tak, abyste se mohli štěňátku co nejvíce věnovat ( dovolená je ideální – štěňátko mnohem rychleji naučíte venčení )

Určitě je dobré na první tři dny neplánovat procesí návštěv, které jdou štěndo pomuchlovat … nechte svého pejsáčka vklidu a pohodě přivyknout domovu, jeho dennímu režimu a „provozu“. Na návštěvy času dost … a vyhnete se tak spoustě hloupostí, které návštěvy určitě napadnou… krmení Vašeho pejska z ruky místo z misky, přetahování o aportík, chytání tlamičky a různé zápasy – to vše je absolutně nevhodné ať už pro budoucího dobrého rodinného společníka, nebo loveckého psa. Věřte, že přes výchovu pejska bude každý Váš kamarád hned „odborníkem“. Zkuste se odborníka ale optat jaký je rozdíl ve výcviku chůze u nohy retrívra a německého ovčáka, jaký je rozdíl APORTU retrívřího miminka a malého dobermanna – myslím, že hned pochopíte, jakým „odborníkem“ Váš kamarád je a už ho nenecháte dělat hlouposti typu přetahování o bavlněný uzel apod, chytat ho rukou za mordu štěňátka, či s ním jinak dovádět a zápasit.

Štěňátko po příjezdu může citlivě reagovat i na běžné situace, proto k němu přistupujte především s klidem – rozvážně a mile, není třeba ho konejšit, když se něčeho lekne ( třeba zvuku, který doposud neslyšlo ), lépe je chovat se přesně tak, aby štěně poznalo, že tento zvuk je zcela normální , a o nic nejde …. přejít to stejně tak, jakože štěně dýchá … prostě se leklo, slyšelo to poprvé…

Spánek :
Od prvního dne nechte svého chlupáčka spát tam, kde bude spávat po celý zbytek života ( výjimkou je pouze venkovní umístění v kotci při nízkých teplotách, štěňátko nemá ještě zcela vivinutou termoregulaci a hrozilo by prochlazení .. od nás z domu jsou přivyklá teplotnímu komfortu nejen ve dne, ale i v noci )

Jednodušší je přestěhovat se k pejsánkovi na dvě, tři noci, než štěndo za tři dny stěhovat z ložnice… Pokud bude štěňátko v předsíni, či pokojíku stačí si k němu přestěhovat karimatku, lehátko apod., aby první noci netrávil sám.

Štěněti v noci nechybí ani tak máma, jako spíše sourozenci, ty mu ale můžeme skvěle nahradit vlastní přítomností.

Štěňátku nechte k dispozici misku s čerstvou a čistou pitnou vodou po celou noc. Zvláště v horkém létě oceníte, když Vás nebude štěňátko budit a prostě se napije.

Doporučuji držet se těchto zásad :

– stanovte si ještě před příchodem jasná pravidla : kde bude spát, co bude smět, kam bude smět, vysvětlete si ( a především dětem ) správné povely ( pejsek časem rozumí i “ co tady děláš ? kde máš být ? ) ale vše mu zjednodušíte povely
Ke mně, Hodný, NO, Nesmíš, Místo apod…
Pravidla nejsou jen pro pejska ale i pro všechny členy smečky … nemůže mu jeden povolit, to co ostatní zakazují…

– před příchodem štěňátka odstraňte všechna nebezpečí – nezajištěné el. kabely, zásuvky, píchavé, či jedovaté rostliny, dejte na nedostupná místa chemikálie, prací prášky apod…

– na štěně mluvit klidným vlídným a tichým hlasem

– absolvujte se štěnětem do 4 měsíce vše, co s ním budete v budoucnu prožívat ( jízda autem, autobusem, návštěva restaurace, seznámení s klidnými cizími psy, se střelbou, vycházky do polí, lesa, ale i do města …)

– nenechávejte štěně o samotě, pokud potřebujete zajistěte jeho bezpečnost, je to tak snadné – stačí ohrádka , kotec, box apod- nabídněte mu hračky k zahnání nudy … my nabízíme pouze ty hračky, které se dají sníst …. ideální je tvrdý chléb, buvolí kostičky apod… když jinou hračku tak bavlněný uzel apod.

– seznamte štěně se všemi členy domácnosti – v klidu a pohodě – i s domácími mazlíčky – pod Vašim dozorem

– zvláštní péči věnujte seznámení s dětmi, pokud to lze poučte dítě o správném zacházení se štěňátkem, především dohlížejte na to, aby děti nechávaly štěndu dostatečný odpočinek, nerušily ho .. při hře dítěte se štěňátkem buďte vždy přítomni

– připravte se na loužičky – dostatkem utíracího materiálu … popř. hadr, kýbl, rukavice. Nejlepším pomocníkem je pro nás extrasavý ručník, který máme jeden na zem a jeden na očistu štěňátka, když ho přivedeme domů od blata, či mokrého apod. Zatímco klasické ručníky jsme na tři pejsky potřebovali čtyři a fenky byly stále mokré – tímto jedním ručníkem utřeme všechny pěkně, rychle a hlavně opravdu do sucha.

Loužičky žádné štěně nedělá z neposlušnosti, nevychovanosti, nebo dokonce naschvál. Loužičku, či hromádku udělá štěňátko přesně z toho stejného důvodu co člověk – za účelem vyprázdnění. Geneticky má štěňátko dáno udělat svoji potřebu co nejdále od svého pelíšku, místa …. ale když se nestíhá, tak se nestíhá …. jako mimina jsme to také nestíhali … a štěně je mimino.

Dobrá zpráva : Všichni jsme se to naučili, i Vaše štěňátko se to naučí !!

Nikdy nemáchejte čumáček nešťastnému štěňátku v loužičce, či hromádce, nechápalo by co jste to za ČUNĚ, SUROVCE a proč to děláte … Jediným správným řešením je dáti štěně na potřebu tam, kam potřebujeme. Že štěně potřebuje vykonat potřebu zjistíte už první den při bedlivém pozorování, jakmile začne slídit po místnosti, očuchávat místa, hledat kam se chodí, točit se do kola … znamená to jediné … povel pro Vás …. honem štěně do náruče a upalovat na travičku, či tam kam je třeba … za vyvenčení se na správném místě – chválit, chválit a chválit … štěně to brzy pochopí a udělá Vám příště radost. Štěňátko z počátku vykonává svoji potřebu – vždy po probuzení- po každém jídle. A samozřejmě sem tam mezi…. Lehce ho tedy naučíte venčit tam, kde potřebujete tím, že ho vezmete venčit po každém probuzení a jídle…. dále pak, když uvidíte, že je na čase ( viz výše ..)

Strava
– Štěňátko krmíme 4x denně alespoň měsíc , poté 3x denně do půl roku od půl roku stačí 2x denně. Názory se různí – proto píšu jak to děláme my.
– Štěňátko krmíme superprémiovým krmivem, které svým složením nejlépe odpovídá potřebám rychlerostoucího štěněte. Superprémiová krmiva různých značek se liší od obyčejných krmiv nejen složením, ale především vstupními surovanami …. v nejdůležitějším období – období růstu NEŠETŘTE – odměnou Vám bude …. ZDRAVÉ, PROSPÍVAJÍCÍ, DOBŘE ROSTLÉ ŠTĚNĚ.
– Jsou různí výrobci, a ti vyrábí dokonce i pod několika značkami… důležitá je ale kvalitativní kategorie .. SUPERPREMIUM popřípadě ULTRAPREMIUM, doporučujeme všechny značky v této kategorii především
pak tyto :

Royal Canin Retriever 12 kg

Purina Proplan Puppy Large Robust

– Od 4 měsíce podáváme chondroprotektiva … ušetříte určitě koupí tohoto ALAVISU pro koně – má stejné složení jako pro psy – pomůžeme tím správnému vývoji kloubů a chrupavek – K superprémivému krmení nic nepřidáváme – zcela bychom tak změnil složení potravy, sem tam denně nějaká dobrota v podobě pribiňáku atd. určitě neuškodí, ale NENÍ třeba. Pozor na krmení od stolu … dává základ pro špatné chování v restauraci, hotelu. Pokud své štěňátko nebudete krmit od stolu pomůžete mu celý život nečekat na to, co spadne, nebo mu hodíte, pomůžete mu do budoucna v klidu ležet, neslintat, nežadonit, netrápit se. – Po celý den musí mít štěňě k dispozici misku s čerstvou čistou pitnou vodou – Krmení provádíme tak, že nabídneme štěňátku misku s granulemi ( suchými či lépe máčenými ) maximálně na pět minut … štěndo misku stejně vyprázdní při správném množství rychleji …

Málo jí ta štěňátka, která mají jídlo celý den k dispozici…. nemají důvod honem něco sníst  … je nadbytek … Proto NIKDY NENECHÁVEJTE krmivo po celý den k dispozici ať už ze zdravotních, hygienických ale i praktických důvodů… mohlo by se lehce přihodit, že Vaše štěňátko nebude správně přibírat na váze. U nás v chovatelské stanici štěňátka jí vzorně a krásně přibírají. Máme to ulehčeno konkurencí jejich sourozenců … každý honem baští, aby mu to brácha nesnědl. Doma svému štěňátku vytvoříte nejlépe „konkurenci“ tím, že mu misku po asi pěti minutách odeberete.

Více o výživě jindy …

Více o výchově také jindy … ale určitě si nezapomeňte u nás objednat píšťalku Acme 211,5 , štěňátka „mají přivolání KE MNĚ“ už od nás ! Učíme je to jednoduše – pískáme jim přivolání před každým krmením ….

Potřeby pro štěňátko

Hned v úvodu bych se zmínil o nutné výbavičce, kterou je třeba zajistit ještě před příjezdem štěňátka do nového domova :
Výbavička :
Pelíšek Pokud budete mít pejska v bytě, již od prvního dne je ho třeba zvykat na „místečko“ – útočiště – klidný koutek, kde není průvan, štěňátko má klid, tepelnou pohodu. Pelíšku je velká řada – od molitanových ( které Vašemu štěňátku nevydrží ani měsíc ), přes proutěné ( snad ještě větší nesmysl – lákadlo na okusování, až po plastové. Plastový, zespodu větratelný, lehce omyvatelný ( mockrát oceníte ), velikostně odpovídající plemenu ( cca 90 cm ) Pro své pejsky denně užíváme DryBed a VetBed – Protiotlakové termoizolační deky , máme je nejen doma, ale i v autě, osvědčily se nám moc, hlavně pro odvod vody, když jsou psi mokří ( nejen na podzim a v zimě, ale především pak v létě – na cestě od rybníka, pejsek se pak „nezapaří – nemá spoty “ )

Misky :
Nám se osvědčil
Psí bar – stojan se dvěma miskami
Retrívr je velké plemeno, a toto důmyslné zařízení se doporučuje pro pohodlí krmení ale také jako prevence možné torze žaludku.

Pokud se rozhodnete pouze pro misky doporučuji :
Miska nerez s protiskluzovou gumou – velikost cc 1,8 l, o gumu sice misky časem stejně přijdou ( neznám výrobce, který by to prostě uměl ) ale alespoň zpočátku zabrání popojíždění misky s krmivem či vodou. Misky jsou třeba dvě – jedna k dispozici po celý den s čerstvou vodou a druhá jen v době krmení ( u štěňátka do půl roku 3x lépe 4x denně , po půl roce 2x denně ).

Hodně chovatelů krmí dospělé psy jen 1x denně , my krmíme celý život 2x denně, přijde nám to pro pejsky stravitelnější a v případě obývání domu, či bytu i pohodlnější — přece jen vydržet celou noc bez venčení s poloviční denní dávkou v bříšku nebo plnou – to je rozdíl.

Vodítko a obojek  :
Existuje spousta typů vodítek. my si necháváme vyrábět dvojdílné  vodítko Joy “ výcvikový hit “ Pokud budete někdy v životě pejska přemýšlet o loveckém výcviku – neobejdete se bez tohoto vodítka –  Vodítko lovecké přes rameno 8 mm moxon smyčka d. 280 cm

Výhodou obou vodítek je, že ušetříte za obojky a máte je na celý život, další nesporné výhody zjistíte při výcviku, nebo Vám je ukážeme.

Vhodná vodítka, píšťalky i aporty a hračky si můžete koupit u nás. Rádi Vám vše nachystáme. V obchodech pracují většinou „skuteční“ odborníci na výcvik retrívrů, takže Vám snadno poradí zcela nevhodné pomůcky.

Vhodné hračky :
Je mnoho způsobů jak z důvěřivých pánečků vymámit penízky za zcela zbytečné, ale mnohdy i nebezpečné hračky. My doporučujeme ke hrám hlavně ty, které se „dají sníst“ – zpočátku je ideální – tvrdý chléb, později pochoutky z buvolí kůže apod… fantastické jsou plnící hračky – s otvory na krmení – zvláště když potřebujete, aby se Vaše štěňátko zabavilo, když ho opustíte.

Pokud si myslíte, že Váš pejsek hračku musí mít – vyhněte se všem pískacím, vinylovým a defacto jedinou možností jsou bavlněné uzly apod…

Pískací hračky Vás budou nejen rušit, ale naučí Vašeho miláčka i tolik nežádanému „mačkání“ – pro nošení zvěře či aportu je to potom katastrofa ..

Píšťalka :
Jednotónová píšťalka acme – „filtr emocí“. Píšťalka je fantastická věc – pomůže Vám díky své stálé frekvenci zavolat štěně vždy VESELE – i přestože momentálně zlobí, štěňátko dobře rozpozná nervozitu, zlobu či obavu ve Vašem hlasu – ale písknutí je vždy veselé… Jediná možná správná – volte frekvenci 211 a 1/2 – důvod mají ji všichni, mohou Vám ji půjčit, až ji zapomete.

Dále budete jistě potřebovat : – pár starých hader do pelíšku – čistič očí a čistič uší, kleště na drápky, čepel trimovací na srst (rádi Vás vybavíme – můžeme Vám vše nachystat, poradit – nakoupíte tak vše potřebné na jednom místě) a na cesty a výstavy
plátěné domečky (kennelky), či ohrádky.

Pokud necháváte pejska doma samotného v bytě, nebo mu potřebujete vyhradit prostor třeba v kanceláři, když se mu nemůžete plně věnovat, je dobré pořídit si ohrádku správné velikosti. Štěně si z něj můžete doma, či v práci vydělat vždy, když se na něj můžete plně soustředit a máte jistotu, že Vám nekousne někde do el. šňůry, nezraní se apod. Vy tak můžete v pohodě jednat s klienty, nebo se plně věnovat jiné práci. Doma je ohrádka také zdatným pomocníkem, když nejste doma a zrovna nemůžete říct svému plyšáčkovi NO, nebo NESMÍŠ … ohrádkou krásně vyčleníte bezpečný prostor pro Vaše chlupaté miminko a ochráníte domácí zařízení. Váš pejsek nebude brát ohrádku jako vězení, při odchodu z domu mu do ohrádky hodit nějakou bůvolí kost apod … a naučí se tam chodit sám vždy při Vašem odchodu – jen proto aby něco dostal